Den svatého Patrika: Irská slavnost plná zeleně a dobré nálady

Den Svatého Patrika

Den svatého Patrika - irský svátek plný tradic a zábavy!

Historie svátku Den svatého Patrika

Historie svátku Den svatého Patrika sahá až do 5. století, kdy byl svatý Patrik původně jmenován misionářem do Irska. Pravděpodobně se narodil na území dnešního Skotska nebo Walesu a v sedmnácti letech byl zajat keltskými piráty a odvezen na irskou půdu jako otrok. Během šesti let otroctví se mu podařilo utéct a vrátit se domů, ale brzy poté cítil silné povolání vrátit se zpět do Irska a hlásat evangeliu.

Stal se přední postavou křesťanství v zemi a pomocí tehdejších pohanských symbolů, jako jsou třeba trojlístky, dokázal evangelium pochopitelně předat i pro tamní obyvatelstvo. Po jeho smrti začal být každoročně oslavován jeho památný den jako památka na to, jak dokázal sjednotit Irsku pod křesťanskou vírou.

Dnes je Den svatého Patrika slaven po celém světě jako kulturní a náboženský svátek. V Irsku je to dokonce státní svátek s tradičními průvody, koncerty irské hudby a tanci, ale také masovým konzumem piva a jídla. Vyznačuje se také zelenou barvou, která symbolizuje jak přírodní krásy Irska, tak i legendárního keltského skřítku a ochránce přírody zvaného Leprechaun.

Oslavy po celém světě

Den svatého Patrika je významným svátkem, který se slaví po celém světě. Tento den často přináší parády, zelené oblečení a tradiční irskou hudbu. Největší oslavy najdeme v Irsku, kde se lidé shromažďují na tradičních festivalech a průvodech. Nicméně, tento den oslavují i další země jako Spojené státy americké nebo Austrálie. V ulicích New Yorku můžete vidět obří průvod s tisíci účastníky v indických maskách a tanec s tamburínami, zatímco v Sydney se slaví na pláži Bondi Beach a podobných místech plných radosti a veselí. Bez ohledu na místo, kde se slaví tenhle den, jedna věc je jistá - každý si přijde na své!

Tradiční symboly a zvyky spojené s tímto svátkem

Den svatého Patrika je tradiční irský svátek, který je slaven po celém světě. Kromě zelené barvy a leprechaunů jsou s tímto svátkem spojeny také různé symboly a zvyky. Mezi nejznámější patří třeba šamrock - trojlístek, který nese křesťanský význam Tří jednot. Dalším tradičním symbolem jsou irské dudy, hrané při pochodech a průvodech. Lidé si také rádi oblékají zelené oblečení a zdobí domy zelenými dekoracemi. Zvláštním zvykem je takzvaný "zelený déšť", kdy se na účastníky pochodu stříkají stříbrem nebo zlatem pokryté lístky rostlin. Na den svatého Patrika se také často konají velkolepé průvody, při kterých lidé tančí, zpívají a oslavují tento významný den.

Jak si můžete oslavit Den svatého Patrika doma

Den svatého Patrika je tradiční irský svátek, který slavíme 17. března a jehož se účastní lidé po celém světě. I když letos nemůžeme kvůli pandemii COVID-19 slavit ve velkém stylu jako dřív, můžete si ho stále užít s vaší rodinou nebo spolubydlícími doma.

Tady jsou některé tipy, jak si můžete oslavit Den svatého Patrika v pohodlí vašeho domova:

1. Upečte si irskou pochoutku - Vyzkoušejte recept na tradiční irské jídlo, jako jsou Shepherd's Pie nebo Corned Beef and Cabbage.

2. Oblečte zeleně - Den svatého Patrika je spojen s barvou zelenou, takže se oblečte do této barvy a proveďte malý fotografický set!

3. Poslouchejte tradiční irskou hudbu - Irská hudba má bohatou historii a mnoho z nás ji spojuje právě s tímto svátkem, tak udělejte playlist a poslechněte si oblíbené skladby.

4. Zajděte na virtuální prohlídku Irska - Díky moderním technologiím nyní můžete navštívit zajímavá místa v Irsku přes internet. Vyberte si některou z nabízených virtuálních prohlídek a zažijte Irsko z pohodlí vašeho domova!

5. Vyzkoušejte irské tance - Pokud máte s spolubydlícími více energie, můžete se naučit některé tradiční irské tance. Existují různé videa na Youtube, která vám ukážou, jak na to.

I když letos nebudeme moct oslavovat Den svatého Patrika pořádně jako dřív, pamatujte si, že hlavní je být s rodinou nebo s lidmi, se kterými žijete a užít si tenhle den co to jde!

Závěr: Oslovujte své blízké a přátelské sousedy a oslavte společně den svatého Patrika, tradiční irský svátek plný zábavy a radosti! Nezapomeňte na zelenou barvu, tancování irských tanců a dobré jídlo a pití. Podělte se o své zážitky s námi v komentářích!

Publikováno: 07. 07. 2023

Kategorie: společenské události

Autor: Jana Zelnická

Tagy: den svatého patrika | svátek