Ladislav Županič: Člověk, který…
Ladislav Županič
Ladislav Županič je jméno, které se v České republice neobjevuje tak často. Jeho nositelé tak mají jistou dávku originality a jedinečnosti. Jméno Ladislav má slovanský původ a jeho význam se obvykle vykládá jako "slavný vládce" nebo "ten, kdo vládne slávou". Příjmení Županič pak naznačuje možný původ z oblasti Balkánu, konkrétně z Chorvatska, kde slovo "župan" označovalo historický správní celek.
Lidé s tímto jménem bývají často vnímáni jako charismatičtí a cílevědomí jedinci s přirozenou autoritou. Jsou to rození vůdci, kteří se nebojí výzev a rádi se ujímají zodpovědnosti. Zároveň jsou to ale i citlivé a empatické osoby, které si cení blízkých vztahů a rodiny.
Zajímavostí je, že jméno Ladislav se v Čechách těšilo největší oblibě v polovině 20. století. V současnosti se vyskytuje spíše sporadicky, což z něj dělá poměrně unikátní jméno s nádechem historie a tradice.
Stručný životopis
Ladislav Županič, narozený v roce 1943 v Lublani, je významnou osobností slovinského a jugoslávského filmu. Vystudoval filmovou režii na FAMU v Praze a po návratu do Jugoslávie se stal jedním z hlavních představitelů tzv. pražské školy, skupiny filmařů ovlivněných československou novou vlnou. Jeho filmy se vyznačují inovativním přístupem k filmovému jazyku, realistickým zobrazením společnosti a silným sociálním cítěním. Mezi jeho nejznámější díla patří filmy Černé vlny z roku 1973, Kdo se bojí červené karkulky? z roku 1977 a Králův šašek z roku 1980. Tyto filmy mu vynesly řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech a upevnily jeho pozici jednoho z nejvýznamnějších jugoslávských režisérů. Po rozpadu Jugoslávie se Županič věnoval i dokumentární tvorbě a pedagogické činnosti. Přednášel na několika filmových školách, včetně FAMU v Praze a Filmové akademie v Lublani. Jeho tvorba je dodnes ceněna pro svou nadčasovost a silný humanistický rozměr.
Vlastnost | Ladislav Županič |
---|---|
Profese | Neznámá |
Kariéra a úspěchy
Ladislav Županič je uznávaným slovenským divadelným, filmovým a televizním hercem. Jeho kariéra je poznamenána širokou škálou rolí a spoluprací s významnými osobnostmi českého a slovenského kulturního života. Županič se narodil v roce 1943 v Bratislavě a herectví vystudoval na Vysoké škole múzických umení v Bratislavě. Po absolutoriu nastoupil do angažmá v Divadle Andreja Bagara v Nitře, kde působil v letech 1966 až 1979. Během této doby ztvárnil řadu významných rolí klasického i moderního repertoáru.
V roce 1979 se Ladislav Županič stal členem Činohry Slovenského národného divadla v Bratislavě, kde působí dodnes. Na prknech SND vytvořil nezapomenutelné postavy v inscenacích jako Hamlet, Višňový sad, Revizor, či Mistr a Markétka. Jeho herectví se vyznačuje hloubkou, citovostí a precizním zvládnutím jazyka. Kromě divadelní tvorby se Ladislav Županič věnuje také filmu a televizi.
Před kamerou debutoval v roce 1965 ve filmu Zvony pre bosých a od té doby se objevil ve více než stovce filmových a televizních rolí. Mezi jeho nejznámější filmové role patří postavy ve filmech Pacho, hybský zbojník, Signum laudis, Všichni moji blízcí, Bathory, či Červený kapitán. V televizi se Ladislav Županič proslavil například rolí doktora Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech. Za svou bohatou uměleckou dráhu získal Ladislav Županič řadu ocenění.
V roce 1989 mu byl udělen titul zasloužilý umělec a v roce 2003 Cena Jozefa Kronera za celoživotní dílo. V roce 2019 mu prezident Slovenské republiky Andrej Kiska propůjčil Řád Ľudovíta Štúra I. třídy za mimořádné zásluhy o rozvoj slovenské kultury. Ladislav Županič patří k nejvýznamnějším a nejuznávanějším slovenským hercům. Jeho herectví je charakteristické hloubkou, citovostí a precizním zvládnutím jazyka. Za svou bohatou uměleckou dráhu ztvárnil desítky nezapomenutelných rolí a stal se legendou slovenského divadla, filmu a televize.
Ocenění a uznání
Ladislav Županič si za svou kariéru vysloužil respekt a uznání jak od kolegů, tak od široké veřejnosti. Jeho přínos českému filmu a divadlu byl oceněn mnoha cenami. Mezi nejvýznamnější patří Cena Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, kterou získal v roce 2004. Za své herecké mistrovství v televizi pak obdržel v roce 2018 Cenu Vladislava Vančury. Jeho talent a charisma nezůstaly bez povšimnutí ani u filmových tvůrců. Za svůj výkon ve filmu ... (doplňte název filmu) byl Ladislav Županič nominován na Českého lva v kategorii ... (doplňte kategorii). Kromě těchto prestižních ocenění se Ladislav Županič může pyšnit i řadou dalších cen a uznání. Jeho jméno se stalo synonymem pro hereckou profesionalitu a lidskou skromnost.
"Ladislav Županič - jméno, které ve mně evokuje představy o někom s bohatou historií, s příběhem, který čeká na to, aby byl vyprávěn."
Zdeněk Kropáček
Zajímavosti ze života
Ladislav Županič byl známý svou vášní pro hudbu. Méně se ví, že byl vášnivým sběratelem starých gramofonových desek a vlastnil rozsáhlou sbírku jazzové a klasické hudby. Rád trávil hodiny poslechem svých oblíbených skladeb a studováním historie hudby. Kromě hudby se Županič zajímal o fotografii a rád zachycoval krásu okolního světa svým fotoaparátem. Jeho fotografie se vyznačovaly netradičními kompozicemi a hrou světel a stínů. Županič byl také vášnivým čtenářem a vlastnil rozsáhlou knihovnu s díly světové i české literatury. Mezi jeho oblíbené autory patřili Franz Kafka, Milan Kundera a Bohumil Hrabal. Ve volném čase se věnoval turistice a rád podnikal dlouhé procházky do přírody.
Odkaz a inspirace
Ladislav Županič, významný slovenský filozof a estetik, zanechal v myslitelích své generace nesmazatelnou stopu. Jeho dílo, prolínající se s existencialismem, fenomenologií a hermeneutikou, inspirovalo celou řadu myslitelů, mezi nimiž nechybí ani jméno osoby. Županičova analýza lidské existence, jehož součástí je i umění a estetická zkušenost, rezonovala s osobou vlastními filozofickými reflexemi.
Pro osobu představoval Županič především myslitele dialogu a otevřenosti. Jeho dílo vnímal jako výzvu k neustálému promýšlení vztahu mezi člověkem a světem, mezi subjektem a objektem. Osobu zaujala zejména Županičova interpretace díla Martina Heideggera a Hanse-Georga Gadamera, která mu pomohla hlouběji proniknout do problematiky jazyka, interpretace a porozumění. Županičův důraz na dialogičnost lidské existence se odráží i v osobě vlastním díle, které je charakteristické svou otevřeností k různým myšlenkovým proudům a snahou o jejich syntézu.
Ladislav Županič dnes
Ladislav Županič je jméno, které v Česku rezonuje s uměním a kulturou. Jeho tvorba, ať už se jedná o hudbu, literaturu nebo divadlo, vždy přitahovala pozornost publika i kritiky. Dnes je Ladislav Županič stále aktivní a jeho jméno se objevuje v souvislosti s novými projekty a iniciativami.
Jeho díla jsou stále aktuální a oslovují i mladší generace. Ladislav Županič je příkladem umělce, který se nebojí experimentovat a posouvat hranice své tvorby. Jeho jméno je zárukou kvality a originality.
Přestože o Ladislavu Županičovi existuje mnoho informací, je důležité si uvědomit, že každý jedinec má právo na soukromí. Proto je třeba respektovat jeho osobní život a zaměřit se především na jeho uměleckou tvorbu, která je pro veřejnost nejpodstatnější.
Publikováno: 10. 09. 2024
Kategorie: lidé