Koho oslavujeme 28.9.?

28.9. Svátek

Významní Václavové

Jméno Václav patří v Čechách k těm nejoblíbenějším a pojí se s ním celá řada významných osobností. Vzpomeňme například svatého Václava, knížete a patrona české země, jehož odkaz dodnes rezonuje v české společnosti. Jeho jméno nese i Svatováclavská koruna, jeden ze symbolů české státnosti.

Kromě "Svatého" Václava se v historii českých zemí zapsali i další Václavové. Za zmínku stojí například Václav IV, král český a římský král, jehož vláda byla poznamenána husitskými válkami. Z umělecké sféry připomeňme Václava Havla, dramatika, disidenta a prvního prezidenta České republiky po pádu komunismu. Jeho hry a eseje oslovily publikum po celém světě a jeho boj za svobodu a demokracii z něj učinil světovou ikonu.

Výčet významných Václavů by nebyl úplný bez zmínky o Václavu Klausovi, druhém českém prezidentovi. Jeho ekonomické reformy a politické postoje dodnes vyvolávají vášnivé debaty.

Oslavy svátku Václava

Svátek svatého Václava, připadající na 28. září, je pro Čechy významným dnem. Slaví se jako Den české státnosti a připomíná se odkaz knížete Václava, patrona české země. Václav byl známý svou zbožností a smyslem pro spravedlnost. Jeho tragická smrt z rukou bratra Boleslava se stala symbolem boje dobra proti zlu.

Oslavy svátku Václava probíhají po celé zemi. Konají se mše, koncerty, divadelní představení a další kulturní akce. Lidé si připomínají Václavův odkaz a jeho význam pro českou historii. Na mnoha místech se konají také tradiční jarmarky s ukázkami lidových řemesel a prodejem regionálních specialit. Svátek svatého Václava je dnem volna, který poskytuje příležitost k zamyšlení nad českou identitou a hodnotami.

Svátek, den výjimečný v toku všedních dní, nám připomíná, že i v obyčejnosti se skrývá krása a důvod k oslavě.

Eliška Nováková

Václavské tradice a zvyky

Svátek svatého Václava, našeho patrona, slavíme 28. září a je spjatý s řadou lidových tradic a zvyků. Václavské tradice se nesou v duchu oslav sklizně a poděkování za úrodu. Pečení "václavských" housek z nového obilí patřilo k nejoblíbenějším zvykům. Hospodyně je rozdávaly stárkům a čeledi jako symbol nadcházejícího bohatství.

Na Václava se také konaly slavnostní průvody a trhy. Lidé se scházeli, aby oslavili konec léta a zároveň se pobavili před začátkem zimy. Děti se těšily na perníková srdce a další sladkosti.

Svatý Václav je také patronem vinařů, a proto se na jeho svátek ochutnává mladé víno. Říká se: "Na svatého Václava, bývá víno jako sláma, po svatém Václavu, bývá víno jako med."

Známé osobnosti svátek 28. 9.

28. září slaví svátek Václavové a Václavy. Jméno Václav má slovanský původ a jeho význam je "více slavný" nebo "větší slávou obdařený". Mezi známé Václavy patří například spisovatel Václav Havel, hokejista Václav Prospal nebo herec Václav Klaus. Kromě těchto významných osobností sdílí svátek 28. září i mnoho dalších Čechů a Češek.

Zajímavosti o jménu Václav

Jméno Václav patří v České republice mezi ta tradiční a oblíbená. Jeho popularita je úzce spjata s osobností svatého Václava, patrona české země. Svátek slaví 28. září a tento den je i státním svátkem České republiky.

Zajímavostí je, že Václav nepatří mezi nejčastější příjmení. To je dáno historickým vývojem, kdy se příjmení v Čechách začala používat později než jména. Jméno Václav má i několik zdrobnělin, mezi ty nejpoužívanější patří Vašek, Venca nebo Vašík. V jiných jazycích se můžeme setkat s podobami jako Wenceslaus (angličtina), Wenzel (němčina) nebo Venceslao (španělština).

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: lidé

Autor: Ludmila Stoklasová

Tagy: 28.9. svátek | svátek