Josef Rychtář: Český herec s duší rebela

Josef Rychtář

Stručný životopis

Narodil se (datum narození) v (místo narození). Vystudoval (název školy) a poté se věnoval (obor činnosti). Ve své kariéře dosáhl významných úspěchů, například (významné úspěchy). Je autorem několika publikací na téma (téma publikací). Ve volném čase se věnuje (zájmy a koníčky). Je ženatý/vdaná a má (počet) dětí.

Významné divadelní role

Již během studií na DAMU na sebe upozornil v inscenaci "Tři sestry" v režii Jana Borny, kde ztvárnil melancholického vojáka Tuzenbacha. Jeho herecký talent se naplno projevil po absolutoriu, kdy nastoupil do angažmá v Národním divadle v Praze. Zde ztvárnil celou řadu nesmrtelných rolí, mezi nimiž jmenujme například Romea v Shakespearově tragédii "Romeo a Julie", Jaga v další Shakespearově hře "Othello" nebo Fausta v Goethově hře "Faust". Za roli Hamleta v Shakespearově hře "Hamlet" získal Cenu Thálie. V současné době ho diváci mohou vidět v roli Cyrana v Rostandově hře "Cyrano z Bergeracu" v Divadle na Vinohradech.

Filmografie a televizní tvorba

Prošel si divadlem i televizí. Zahrál si například v seriálech Ulice, Ordinace v růžové zahradě 2 nebo Modrý kód. Jeho filmografie zahrnuje snímky jako Jan Palach, Masaryk nebo Poslední závod. Věnuje se také dabingu a rozhlasové tvorbě.

Ocenění a nominace

Za svou práci si vysloužil uznání v podobě řady nominací a ocenění. Mezi nejvýznamnější patří Cena Thálie pro mladého umělce do 33 let, kterou získal v roce 2018 za roli Romea v inscenaci Romeo a Julie. Jeho herecký výkon v této roli mu také vynesl Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. V roce 2020 byl nominován na Cenu Thálie za roli Cyrana v inscenaci Cyrano z Bergeracu. Kromě divadelních ocenění byl také nominován na Českého lva za svůj filmový debut v roce 2019.

Zajímavosti ze života

Věděli jste, že průměrný člověk se za život zasměje přibližně 15 000krát? Smích je nejen nakažlivý, ale také zdravý - snižuje stres a posiluje imunitní systém. A co třeba fakt, že lidský nos dokáže rozlišit až bilion různých vůní? Přesto je náš čich mnohem méně vyvinutý než u psů, kteří cítí až 100 000krát lépe. Zajímavostí je i to, že nejdelší zaznamenaný let kuřete trval 13 sekund. A pokud jste milovníky kávy, tak vězte, že šálek espressa obsahuje méně kofeinu než šálek překapávané kávy.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: lidé

Autor: Petra Novotá

Tagy: josef rychtář | český herec