Bezpečnost na silnicích v ohrožení: Stávají se nájezdy na auto v Česku novou realitou?

Nájezdy Na Auto

Úvod do tématu "nájezdy na auto"

Nájezdy na auto jsou zločiny, které se bohužel stávají stále častěji. V období rostoucího počtu automobilů a zvyšujícího se provozu na silnicích se také zvyšuje riziko, že se stane obětí útoku na své vozidlo. Tyto trestné činy mohou mít různé motivace - od krádeže auta nebo cenností v něm uložených, po výtržnické chování či vandalismus. Je důležité být obezřetní a chránit své auto i při jeho parkování, aby nedošlo k nechtěným událostem a škodám.

Statistiky o nájezdech na auto

Pokud hledáte statistiky o nájezdech na auto, máme pro Vás několik zajímavých údajů. Podle posledních statistik se počet nájezdů na automobily v posledních letech bohužel zvyšuje. V roce 2019 došlo celkem k 20 000 případům tohoto druhu trestného činu a o rok později už to bylo více než 23 000.

Nejčastěji jsou cílem útoků parkoviště, kde jsou automobily vystaveny nebezpečí po celou dobu odstavení. Nejohroženějšími místy jsou velká parkoviště u obchodních center a sportovních areálů. Z tohoto důvodu je důležité pečlivě vybírat místo, kde své vozidlo zaparkujete a dát pozor na bezpečnostní opatření jako například alarm nebo ochranný kryt na volant.

Výše škod způsobených nájezdy na auto je také dosti vysoká – průměrná cena opravy po takovém útoku se pohybuje okolo 10 000 Kč. Proto je vhodné uzavřít speciální pojištění proti vandalismu, které Vás ochrání před finančními náklady v případě, že se Vám něco takového stane.

Snažte se být obezřetní a dbát na bezpečnost svého vozidla, abyste minimalizovali riziko úspěšného nájezdu na Vaše auto.

Typy nájezdů na auto

Když mluvíme o nájezdech na auto, většinou máme na mysli útoky na parkovaná vozidla. Tyto útoky se bohužel stávají čím dál tím častěji a jsou pro majitele aut velmi nepříjemné. Existuje několik typů nájezdů, kterých se pachatelé obvykle dopouštějí.

Nejčastějším typem nájezdu je tzv. klíčování – jedná se o poškození karoserie automobilu pomocí ostrého předmětu (většinou klíče). Pachatel tak nejen poškodí lak, ale zanechá i hlubší škrábance na kovové konstrukci vozu.

Dalším běžným typem nájezdu je rozbití okna. Pachatelé takto snadno dostanou dovnitř a mohou si odnést cokoliv cenného, co ve voze najdou. Následky jsou samozřejmě nejen finanční, ale také emoční – zvláště když jde o krádež drahých osobních předmětů.

Posledním často se vyskytujícím typem nájezdu je vytrhnutí celého rámu okna. Tento útok je mnohem méně běžný než ty předchozí, ale zanechává opravdu velké škody. Kromě toho se také stává, že pachatelé ukradnou celý vůz.

Abyste ochránili svůj automobil před těmito neplechy, měli byste parkovat na bezpečném a dobře osvětleném místě a mít nainstalovaný systém alarmu. Pokud se vám přeci jen něco stane, nezapomeňte ihned kontaktovat policii a pořídit si fotodokumentaci škod – bude vám to užitečné pro pojistné události.

Prevence nájezdů na auto

Prevence nájezdů na auto je důležitou součástí prevence kriminality v dnešní době. Nájezdy na auto jsou častým problémem pro majitele vozidel, kterým mohou způsobit nejen finanční ztráty, ale i stres a obavy z budoucího opakování těchto incidentů.

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak snížit riziko nájezdů na auto. Jedním z nich je zaparkovat vozidlo na bezpečném místě s dobrým osvětlením – například na parkovišti s kamerovým systémem. Dále se doporučuje instalovat alarm nebo sledovací zařízení do vozu, které umožní rychlou akci při pokusu o krádež či poškození vozidla.

Člověk by také neměl nechávat cenné předměty viditelné v autě (například tašky, telefony), protože to může okrádače motivovat. Pokud nemusíte své cennosti vozit sebou, nechte je raději doma.

Dbejte na uvedené tipy a vaše auto bude lépe chráněno před nepříjemnostmi souvisejícími s nájezdy.

Co dělat, když se stane nájezd na auto

Pokud se stane nájezd na auto, je důležité zachovat klid a postupovat uvážlivě. Zkontrolujte, zda jsou všichni lidé uvnitř auta v pořádku a ihned zavolejte na tísňovou linku 112. Následně zůstaňte v klidu a neopouštějte své vozidlo, pokud to není absolutně nutné. Pokud jste byli svědky incidentu, snažte se zapamatovat si co nejvíc detailů o pachatelích a jejich vozidle a informace sdělte policii. Je také vhodné mít kamerový systém v autě, který může pomoci při identifikaci pachatelů. V každém případě je nutné podat trestní oznámení na policii a kontaktovat pojišťovnu pro řešení škodové události.

Závěr: Jak se chránit před nájezdy na auto a co dělat v případě útoku?

Zdroje

Zdroje informací o nájezdech na auto.

Publikováno: 18. 05. 2023

Kategorie: společnost

Autor: Ludmila Stoklasová

Tagy: nájezdy na auto | útoky na automobily