Počasí


Pozitivní myšlení - začněte snít - část 2.

Napsala: Nikola Šmorancová

Datum: 13. dubna 2011

V první části článku jsme si nastínili, jak pracovat s vizualizací jednoduše a prakticky. Tento díl bych ráda věnovala přesné definici vašeho cíle. Mnoho lidí je nespokojených se svým životem, ale když se jich zeptáte na to, co by tedy v životě opravdu chtěli a čeho by si přáli dosáhnout, často nemají ani představu. Jak vás tedy mozek může někam vést, když nemáte o své budoucí cestě potuchy? Pojďme se zaměřit na to, jak úspěšně a jasně definovat své touhy a vize.

„Pokud budou vaše sny a cíle zřetelné, reálné a jasně definované, můžete být přesvědčeni, že se přemění ve skutečnost.“

Pro tuto změnu však potřebujete udělat první kroky, protože bez aktivního přístupu ničeho nedosáhnete. A co pro to můžete tedy udělat?

Začněte snít svoji budoucnost

Nic zvláštního k tomu nepotřebujete. Vezměte si k ruce pouze papír a tužku. Měli byste se nacházet v místnosti, kde je vám příjemně a nikdo vás neruší. Na svoje myšlenky potřebujete klid a pohodu.

Z počátku začněte přemýšlet o tom, co je pro vás důležité. Vše si pečlivě zapisujte na papír, můžete si pomáhat i různými obrázky nebo barevně vyznačenými poznámkami. Tímto ve svém mozku pracujete s pravou i levou hemisférou, tedy s kreativní i logickou částí. Mozek je schopen si tak více podvědomě zapamatovat a lépe k cílům směřovat.

Myslete na to, co je pro vás důležité

Sami si nyní zodpovězte otázku, co je pro vás v životě opravdu důležité. Můžete si vytvořit svůj žebříček hodnot. Je pro vás důležitá práce? Nebo nyní více řešíte vztahy? Jste spokojeni s vaší finanční situací nebo je pro vás důležitější zdraví životní styl? Každý jsme originál, tudíž máme i rozdílné představy o našich hodnotách. Nemusíte se stydět za to, že je pro vás momentálně důležitější finanční situace, než trávení času s přáteli. Žebříček hodnot se neustále mění, za měsíc to může být jinak. Pro každého je důležité něco jiného, respektujte i svůj pohled na život. Nemá smysl si nic vyčítat.

Co byste si přáli mít?

Ten, kdo říká, že peníze a majetek nejsou důležité, nemá pravděpodobně v pořádku svoji finanční situaci. Vaše mysl je pouze vaše a tudíž si s ní můžete dělat, co chcete. Přemýšlejte a vizualizujte si hmotné i nehmotné věci, jako je například dovolená nebo nový automobil, nebojte se popustit uzdu fantazii. Čím více budou pocity intenzivní, tím více se budou stávat realitou a objeví se i ve vašem životě. Své představy můžete vždy svobodně měnit dle svého uvážení. Jste architekt, který si plánuje svoji budoucnost zcela podle sebe - plánujte vědomě pro změnu svého podvědomí.

Když přichází pochybnosti

Pokud vám mysl hlásí: „Zní to dobře, ale…“, pak je potřeba zapracovat i na vašich pochybnostech. Jsou to právě pochybnosti a strachy, které nám často znemožňují a zabraňují dosahovat našich úspěchů. Jak s nimi pracovat? Jednoduše si je napište a nahraďte je pozitivními afirmacemi. Afirmace si opakujte tolikrát dokola, dokud je vaše podvědomí nepřijme. Ano, budete se potýkat i s tím, že s vámi mozek nebude chtít spolupracovat. Nemůžete se divit. Je navyklý pracovat několik let, možná i desítky let stejně a najednou chcete vybočit ze zajetých kolejí. Mozek má rád stereotyp, díky tomu se pak cítíte v bezpečí. Mnohdy je to ale spíše neefektivní návyk, který je potřeba změnit a nahradit užitečnějším. Jediné, co je potřeba trénovat, je víra v sebe sama.

Vaše sny – vaše věc

Jak píše Richard Webster ve své knize: „Dáveje si pozor na to, s kým se o své sny dělíte.“ Ne každý vám to bude přát, ne každý s tím bude souhlasit. I pochybnosti, zesměšňování a odrazování druhých na vás působí více, než si myslíte.

„Dokonce ani milovaný člověk nemusí vždy ocenit, o co se snažíte, a bude vás chtít ochránit před něčím, co považuje za pošetilost.“

To, o čem sníte a jaké jsou vaše cíle, je čistě a jen vaše záležitost, nenechte se proto odradit – vše začíná napřed snem…

Přečtěte si také další díl článku: „ Pozitivní myšlení - úvod do praxe - část 3.

Další zajímavé články: „ Pomoc! Neumím se prosadit - část 1.

Životní poradna
Všechna práva vyhrazena © 2010-2018 Nikola Šraibová, Michaela Lišková

Copyright | Zajímavé odkazy | Životní koučink Praha, Šťastná žena, Vztahový koučink Mentální trénink a sportovní koučink