Počasí


Pomoc! Neumím se prosadit - část 2.

Napsala: Nikola Šmorancová

Datum: 27. března 2011

V 1. části článku jsme si nastínili Pavlovu situaci. Nyní si ukážeme jaké faktory znemožňují Pavlovi efektivní komunikaci s druhými, a jaké má možnosti si se svým problémem poradit.

3 omezující faktory v efektivní komunikaci:

1. Strach z odmítnutí – mohu se ztrapnit

Strach z odmítnutí je někdy silnější než touha se v případě potřeby ozvat. Lidé, kteří trpí tímto problémem, s největší pravděpodobností zažili v minulosti podobnou nepříjemnost, kde se potýkali se studem či trapnou situací. Jistější je pro ně nereagovat nebo nevybočovat se zajetých kolejí, které jsou v danou chvíli bezpečnější. Odmítnutí je pro ně prohra a možnost diskreditace před ostatními kolegy. Zhoršení vztahů s kolegy a špatnou pověst raději nebudou riskovat, i když by si přáli být jinde.

2. Nedostatek sebevědomí – na postup nemám

To, že někteří lidé neumějí prodat své schopnosti je především otázkou nízkého sebevědomí. Sice svoji práci odvádějí na více než 100%, ale sami si to o sobě nemyslí. Toužili by se dostat ze začarovaného kruhu, ale nevědí jak. Vždy se sami přesvědčí o tom, že na postup nemají. Problém nízkého sebevědomí je často otázkou ne zcela správného přístupu rodičů, kteří své ratolesti mnohdy ponižují, neumějí je pochválit a neúspěch dětí je vyzdvihován více než úspěch. Dospělý člověk se pak dostává do situace, kdy o svém talentu pochybuje či ho sám ještě hledá.

3. Komunikační blok – mohu říci hloupost

Aby se člověk mohl efektivně prosadit, vyžaduje to také otevřenost a dobré komunikační schopnosti. Pokud tato důležitá schopnost chybí, je samozřejmě daleko obtížnější prosazovat své názory a nápady před skupinou lidí. Nepřekonatelná obava ze ztrapnění se, zapříčiňuje někdy také zadrhávání se v komunikaci či dokonce koktání. I když má člověk nekonečno skvělých nápadů, nedokáže je díky strachu, že řekne hloupost prodat. Často mají tito lidé pocit, že ostatní jsou vědomostmi na vyšší úrovni a nemohou se jim komunikačně rovnat (viz. bod 2. Sebevědomí).

10 tipů pro efektivní komunikaci:

V případě, že se potýkáte s podobnou situací jako Pavel a nemáte dostatek kuráže se v dnešním světě efektivně prosadit, nabízíme soubor doporučení, kterými se můžete inspirovat:

 • Pokud si sami nevěříte, vyhledejte odborníka (kouče, psychologa)

  Pomůže vám s postupným odstraňováním bloků a nastíní možná řešení situace.
 • Vezměte odpovědnost do svých rukou

  Už dávno nejste malé děti, je na vás, zdali se rozhodnete vzít odpovědnost sami za sebe a uděláte krok vpřed. Odvaha, odpovědnost a odhodlání je to, co by vám na vaší cestě nemělo chybět. Ne nadarmo se říká: "Když se chce, tak to jde".
 • Vzdělávejte se

  Čtěte odbornou nebo motivační literaturu, navštivte kurz asertivity, obklopujte se lidmi, kteří jsou úspěšní. Jedině učením a uvedením situace do praxe se můžete posunout vpřed.
 • Stanovte si své cíle

  Cíle a vize si vždy zapisujte na papír, postupujte po krůčcích, nastavte si, jakým způsobem budete své cíle měřit a do kdy si jich přejete dosáhnout.
 • Vizualizujte si svůj cíl

  Proces "proměny k lepšímu" urychlíte také tím, že si již budete představovat, že jste úspěšní a efektivní ve vašem zaměstnání. Představte si například, že svůj nápad umíte skvěle prosadit a komunikace s nadřízeným je snadná. Prožijte si příjemnou situaci předem - realita pak pro vás bude zcela odlišná a daleko snazší.
 • Pište si deník

  Pro své nápady doporučujeme si zařídit deník, který vás bude bavit otevírat. Zapisujte si do něj příjemné i nepříjemné pocity, nápady na zlepšení a porovnávejte týden s tím předchozím. Uvidíte, že se situace začíná ubírat k lepšímu. Práce na sobě vás začne bavit.
 • Potřebujete-li zvýšit vaše sebevědomí

  Sestavte si svůj vlastní nekrolog, začněte od vašeho dětství až do současnosti. Výhodou nekrologu je, že o sobě (po pomyslné smrti) nebudete psát nic špatného. Vyzdvihněte v něm hlavně své kladné vlastnosti a úspěchy, které vás v životě posunuli kupředu. Uvidíte, že na tom nejste zase tak špatně, jak si myslíte.
 • Trénujte svůj projev

  Opakování je matka moudrosti, to platí i o vašem projevu. Čeká vás důležitá prezentace a přejete si excelovat? Sestavte si svoji prezentaci bodově na kartičky. Projev si procvičujte nejlépe s rodinou či přáteli. Přednášejte třeba svému psovi, ale vždy si jej vyzkoušejte nanečisto. U projevu se uvolníte nejlépe tím, že začnete například nějakou zábavnou historkou, která vaše posluchače pobaví - tím pádem se zvýší vaše motivace jim sdělit více o vašem připravovaném projektu. Pokud se dostáváte před prezentací do stresu - nejlépe jej uvolníte tím, že si chvíli před projevem zaskáčete na chodbě nebo budete střídavě natahovat a stahovat svaly. Před vaším vystoupením se nezapomeňte řádně upravit tak, abyste působili profesionálně a vzbuzovali u kolegů přirozený respekt. Zvýší se tím i vaše sebevědomí – úspěšná prezentace je pro vás další dosaženou metou, která vás bude motivovat dále.
 • Přejete si postoupit na lepší pozici, ale kolega si přivlastňuje vaše nápady?

  Nedovolte to! Své nápady si připravte a jděte s nimi přímo za šéfem. Upozorněte jej na výhody vašeho projektu, proč si myslíte, že by měl být realizován a jaká zlepšení by mohl do firmy přinést. Nebojte se říkat na věci svůj názor - přiměřená proaktivita je u vedení vždy vítána.
 • Plánujte dopředu

  Cítíte nejistotu a stává se vám, že jste během dne roztěkaní? Začněte si plánovat svůj den dopředu. Před spaním si zrekapitulujte svůj den. Najděte na něm jak negativa, ze kterých se můžete poučit, tak hlavně pozitiva, která vám den dal. Naplánujte si také další den - není nic horšího než ráno vstát a na nic se netěšit. Vytyčte si ve svém dni také čas sami na sebe - jděte sportovat, s přáteli do kina, nebo si přečtěte zajímavou knihu. Pokud potřebujete motivaci, je potřeba se na vaše cíle těšit. Těšte se ze svého budoucího úspěchu již nyní - vše půjde rychleji.
 • Další zajímavé články: „Pomoc! Neumím se prosadit - část 1.

  Životní poradna
  Všechna práva vyhrazena © 2010-2018 Nikola Šraibová, Michaela Lišková

  Copyright | Zajímavé odkazy | Životní koučink Praha, Šťastná žena, Vztahový koučink Mentální trénink a sportovní koučink