Počasí


Jak přežít rozchod s partnerem?

Napsal: Jiří Borovec

Datum: 14. prosince 2010

Všichni jsme to zažili, hádky a usmiřování, pěkné chvíle i ty méně příjemné, chvíle vzájemné podpory i vzájemného nesouladu. Tyto momenty jsou nám vlastní a provází každý partnerský život bez výjimky. Vše záleží, v jaké míře jsou tyto momenty ve vztahu obsazeny a jak je partneři společně zvládají.

Vaše pocity z rozchodu jsou přirozené

Pokud se ve vztahu neshody projevují dlouhodobě, může dojít k oboustranné domluvě a následnému rozchodu a pokračujeme dále v životě s jinými partnery, ale častěji se nám stává, že buď my někoho opouštíme, nebo někdo opustí nás. Každý rozchod sebou přináší nepříjemné emoce a pocity. Cítíme smutek ze ztráty partnera, že už nic nebude jako dřív, máme na něj zlost, že nás opustil, nebo naopak obviňujeme sebe, že jsme mohli udělat pro vztah více nebo, že jsme nebyli pro partnera dost dobří. Tyto pocity jsou přirozené, neboť jste byli na partnera zvyklí, trávili čas společně, milovali se spolu a to všechno najednou není a vy cítíte smutek a ztrátu času a investice, kterou jste do vašeho vztahu vložili. Vše záleží, jakou roli partner v našem životě hrál, jestli jste žili jen pro něj, nebo měli i svoji vlastní realizaci mimo něj.

V rámci první „porozchodové“ fáze byste si měli prožít tyto emoce, abyste se opět vrátili do stavu, kdy budete připraveni začít nový vztah:

  • Je potřebné procítit hněv nad vědomím, že partner nám zmařil takový kus života, zradil nás či připravil nás o lásku a podporu, na něž máme nárok.
  • Je dobré procítit smutek nad skončeným vztahem, nad tím, že nemáme koho milovat, že nám to nevyšlo.
  • Potřebujeme procítit strach, že jsme hloupí nebo že se dáme znovu vodit za nos, že nevíme, jak budovat fungující vztah.
  • Je důležité procítit žal nad tím, že se nemůžeme vrátit a všechno napravit, že si nevynahradíme ten ztracený čas, že nezměníme partnerovo rozhodnutí.

Přestaňte se z rozchodu obviňovat – minulost nezměníte, ale můžete se z ní poučit

Rozchod je emocionálně náročný, stejně jako úmrtí někoho blízkého, nebo paradoxně také svatba, nebo blížící se svátky. Je dobré vědět, že nemusíme smutnit dlouho, minulost nezměníme, pouze se z ní můžeme a vlastně bychom i měli poučit. Říci si, co jsme dělali špatně, své chyby si přiznat, ale zbytečně se za ně neobviňovat. Dlouhodobá sebenenávist a sebelítost nikam nevede a slouží nám pouze pro vyplnění volného času, kdy jsme unavení nebo osamělí.

Začněte znovu žít

Po rozchodu je důležité neztratit kontakt s okolním světem, případně jej ihned začít navazovat. Vytvořit si tzv. záchrannou síť mezi přáteli, rodinou a blízkými lidmi. Oživit staré známé, chodit do společnosti, nebránit se novým zkušenostem a velmi důležitá činnost, pro odstraňování stresu, je také správná životospráva a fyzický pohyb. Ne nadarmo se říká, ve zdravém těle zdravý duch. Fyzická námaha pomáhá k uvolnění napětí svalů a to následně pozitivně ovlivňuje celkovou psychickou pohodu a klid. Velmi prospěšná jsou i relaxační cvičení, např. Autogenní trénink, kdy postupně uvolňujeme jednotlivé svaly celého těla a následně volně přecházíme do spánku nebo se opět vracíme do běžné, denní aktivity, odpočatí a se zklidněným vnímáním a náhledem na přítomnost.

Rozchod jako nový začátek

Buďte aktivní, pracujte na sobě, a hlavně žijte a vnímejte přítomnost. To vše se vám vyplatí v podobě dobrého pocitu ze sebe, který vás bude dále posouvat kupředu. Jsme pány svého života, sami tvoříme naši budoucnost a nikdo jiný na ni nemá vliv než my sami. Není to skvělé, že v každém okamžiku se můžeme cítit tak, jak sami uznáme za vhodné? Rozchod můžeme vnímat jako křižovatku, jako nový začátek naší cesty, na jejímž konci čeká nový, kvalitní partner, přátelství a respekt. Tak jen do toho. Hodně štěstí!

Další zajímavé články: „Jak rozpoznat a zvládat depresi?

Životní poradna
Všechna práva vyhrazena © 2010-2018 Nikola Šraibová, Michaela Lišková

Copyright | Zajímavé odkazy | Životní koučink Praha, Šťastná žena, Vztahový koučink Mentální trénink a sportovní koučink