Počasí


Jak porozumět vztahům a vyhnout se konfliktům

Napsala: Nikola Šmorancová

Datum: 11. prosinec 2011

Vztahy jsou nedílnou součástí vašeho života a občas mohou být pro vás i těžko pochopitelné. Připravili jsme pro vás speciální článek, který vám objasní, jak ve vztahu komunikovat, na co si dát pozor, jak se vyhnout konfliktům a jak se o vztah starat tak, aby byl šťastnou součástí vašeho života.

„K problémům ve vztazích dochází hlavně proto, že se každý člověk soustředí na to, co mu u druhé osoby chybí.“ ~ Wayne Dyer

Návyky z dětství

Jen si sami vzpomeňte, jaké vztahy se pěstovaly ve vaší rodině, jaké máte zkušenosti? Pokud vaše dětství hodnotíte jako pěkné a pohodové, aniž by bylo příliš narušeno mnoha traumaty, pak byly pravděpodobně uspokojeny emocionální i fyzické potřeby. Pokud jej hodnotíte jako bouřlivější období, pak vás mohou i nadále doprovázet některé emocionální jizvy a neuspokojené potřeby, které se během let nastřádaly. Bez ohledu na to, jak bylo naše dětství kvalitní, všichni si přinášíme jisté návyky a zkušenosti, které jsme zažili se svými rodiči do našeho vztahu s partnerem.

Váš partner vs. vaši rodiče

Podívejte se na vašeho partnera. Jak se odráží vlastnosti tohoto člověka (ať už dobré či špatné) v jednom nebo obou vašich rodičů? Jak se konflikty či jiné citové bolesti z dětství často podobají těm, které máte se svým partnerem? Není náhoda, že si někteří lidé vybírají partnera, který je charakteristicky podobný rodičům nebo se od nich naopak výrazně liší. Proč to vlastně děláme? Protože se v první řadě snažíme uspokojit naše potřeby, které nebyly uspokojeny v dětství a hlavě abychom dosáhli pravého vývoje našeho autentického „Já“. Tedy něco jako: "To co jsem nestihl v dětství, měl bych dohnat v dospělosti." Je-li náš vztah s partnerem harmonický, podporující a plný důvěry, pak můžeme dobře vyléčit bolesti nebo traumata z dětství a minulosti. Pokud je náš vztah nejistý, nezdravý, pak začarovaný cyklus pokračuje dále. Neuspokojené potřeby vyvolávají další bolesti a konflikt je prakticky nevyhnutelný.

Každý jsme jedinečný

Je potřeba respektovat, že každý jedinec má jedinečné zkušenosti a tak i názor na romantický vztah. I pro ty nejbližší partnery je prakticky nemožné vcítit se do svého protějšku a naprosto stejně cítit a vnímat svět jeho očima. Přidejte k tomu ještě zásadní rozdíly u mužů a žen, jakož i možné kulturní, sociální či ekonomické rozdíly mezi lidmi, a je s podivem, že dva jedinci mohou spolu žít a milovat jeden druhého. Díky bohu za biologii a chemii!

Všichni si jdeme za jedním - uspokojit naše potřeby

Realita je taková, že se všichni snažíme dostát toho, aby naše potřeby byly uspokojeny a často vyžadujeme od našeho partnera, aby se o to za nás postaral.

Aniž bychom si to opět uvědomovali, vidíme svět skrze sklíčka našich temných brýlí bolesti a touhy po změně. Když konflikt vzniká, jsme si prakticky jistí, že problém je jeho nebo její – nikoli náš! To se pak stává předmětem „přetahované“ v níž se stavíme na obranu našeho trávníčku a snadno pak podléháme negativním pocitům a bolesti. Jsme totálně oslabeni a cítíme se často velmi nepochopeni.

Náš problém jen zřídka souvisí s jinou osobou

Osvícení nastává v okamžiku, kdy jsme ochotni uznat a přijmout fakt, že problém jen zřídka souvisí s jinou osobou. Pokud přijmeme odpovědnost za své vlastní potřeby a bolesti, můžeme vzájemně pečovat o pěkný a naplněný vztah. Je však potřeba i vzájemné shody, tedy i s vaším partnerem, který si díky vaší snaze může uvědomit to samé.

(Pozn.:Nevhodné nebo duševně narušené chování partnera nezapadá do tohoto paradigmatu.)

Chceme-li změnu, musíme se nejdříve vždy podívat sami na sebe

V zápalu boje o moc (konflikt s partnerem) je to však docela složité – pocity se vymknou kontrole, cítíte se mizerně a ze vzteku se vám dělá pěna u pusy. I to je důvod, proč se většina pokroků ve vztahu děje jen tehdy, pokud je správné načasování a vše má hladký průběh. Většinou jsme si jistí, že partner je ten, kdo dělá chyby a způsobuje ve vtahu nátlak a nepříjemnosti – jste si tím opravdu tak jistí? Možná jste si tím jistí, ale víte co? Váš partner si může být jistý úplně stejně. Problém je v tom, že oba situaci vidíte svým pohledem a najednou tam není nikdo, kdo by vás rozsoudil. Každý má v tu chvíli totiž pravdu – svojí pravdu. Nevidíme věci zkrátka stejným způsobem. Jediná osoba, kterou v tu chvíli můžete opravdu pochopit, jste vy sami. A jediný člověk, který může zasáhnout proti vašim negativním pocitům a reakcím – jste zase vy sami. Zamyslete se nad tím – jedině vy jste odpovědní za své pocity, ne váš partner, ani nikdo jiný. Vy pouze dovolíte, aby vás druzí vytočili, a problém je na světě.

Další pokračování článku: „Tipy pro zdravý vztah

Životní poradna
Všechna práva vyhrazena © 2010-2018 Nikola Šraibová, Michaela Lišková

Copyright | Zajímavé odkazy | Životní koučink Praha, Šťastná žena, Vztahový koučink Mentální trénink a sportovní koučink